Ana sayfa Ekonomi Uysal, “Finansal oynaklık azalacak”

Uysal, “Finansal oynaklık azalacak”

164
0

TCMB Başkanı Murat Uysal, “Önümüzdeki dönemde risk primi ve finansal oynaklıkların azalacağını, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın süreceğini öngörüyoruz” dedi. Uysal, “Parasal sıkılığın düzeyini enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Ankara Sanayi Odası’nda sunum ve sonrasında konuşma yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, ülkeler arasındaki ticaret gerilimlerinin küresel büyüme ve para politikaları üzerinde önemli yansımaları olduğunu söyledi.

Artan küresel gerilimlerin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen ülkelerde ciddi etkiler oluşturma potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Uysal, “Gelişen ülkelere portföy akımı dalgalı ve zayıf seyrediyor” dedi. Faiz indirimlerinin ardından kredi büyüme oranında canlanma olduğuna işaret eden Uysal, “Önümüzdeki dönemde kredi piyasasındaki canlanma daha belirgin hale gelecek” diye konuştu.Uysal’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • İktisadi faaliyet ikinci çeyrekten itibaren dengelenme sürecine girdi. Toparlanma ve dengelenme yılın ikinci yarısında da devam ediyor. Enflasyondaki iyileşme önümüzdeki dönemde de sürecek.
  • Önümüzdeki dönemde risk primi ve finansal oynaklıkların azalacağını, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın süreceğini öngörüyoruz.
  • Parasal sıkılığın düzeyini enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleyeceğiz.
  • Faiz indirimlerinin ardından kredi büyüme oranında canlanma oldu. Önümüzdeki dönemde kredi piyasasındaki canlanma daha belirgin hale gelecek.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here