Ana sayfa Gündem Türk-Rus ortak devriyesi başladı

Türk-Rus ortak devriyesi başladı

65
0

Suriye’de ‘güvenli bölge’ uygulamaları kapsamında Türk ve Rus askerlerince Fırat’ın doğusunda gerçekleştirilecek ilk ortak kara devriyesi başladı.

Ortak devriye Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Sevimli Köyünün 500 metre ilerisinde Suriye’nin Dırbesiye ile Resulayn arasındaki bölgede yapılıyor. Ortak devriye Rusya’ya ait askeri konvoyun gelmesi ile başladı. Ortak devriyeyi çok sayıda yerli ve yabancı basın tarafından yakından takip ediliyor.

Soçi mutabakatına göre, Suriye’nin kuzeyindeki PKK/YPG’li teröristler, Ayn el Arab ile Kamışlı merkezi dışında 30 kilometre geriye çekilecek. Münbiç ve Tel Rıfat’taki teröristler de bölgeyi terk edecek. 10 kilometrelik alanda Türk ve Rus birlikleri denetim yapacak.

Ortak devriye ile teröristlerin çekilip çekilmediği kontrol edilecek

Mutabakatta belirtilen süre salı günü doldu. Rusya teröristlerin belirlenen bölgelerden çekildiğini açıkladı. Çekilmenin denetimi için geri sayım sona erdi. Teröristlerin çekilip çekilmediği ortak devriye ile kontrol ediliyor.

Ortak mekanizma kurulacak, iki ülke arasında sıkı veri akışı olacak

Devriye alanı dışındaki 20 kilometre derinlik ise Türk istihbaratının takibinde olacak. Rusya ve Türkiye arasında ortak bir mekanizma kurulacak. Denetim süreci buradan takip edilecek. Denetimin ardından Türkiye, güvenli bölgede gözlem noktaları oluşturacak.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here