Ana sayfa Dünya Trump: PYD’de de melek değil

Trump: PYD’de de melek değil

109
0

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de duruma yönelik değerlendirmesinde “Kürtler çok iyi korunuyor. Bu arada onlar da melek değil” dedi.

ABD’nin Suriye’deki durumun müzakere edilmesine yardım edeceğini belirten Trump, “Eğer Suriye kendi topraklarını geri almak istiyorsa, bu onlara ve Türkiye’ye kalmış” diye konuştu.

Trump, ABD’nin Türkiye’deki nükleer silahlarının güvenliği konusunda endişesi olmadığını da söyledi.

Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren bir kararnameye onay veren Trump, gelişmeleri ele almak üzere ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Ankara’ya gönderme kararı almıştı.

Pompeo: Amacımız Türkiye ile ilişkileri koparmak değil

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Ankara’ya yapacağı ziyaret öncesinde açıklamalarda bulundu. Fox Business Network’e konuşan Pompeo, Amerikalı heyetin amacının ABD-Türkiye ilişkilerini koparmak değil, Suriye’deki duruma bir çözüm bulma arayışı olduğunu söyledi. Pompeo, Suriye’de bir rejim boşluğu oluşmasının engellemek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Amerikan heyetinden isimlerin Erdoğan yönetimi ile direkt ve yüz yüze görüşme yapmasının önemli olduğunu söyleyen Pompeo, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşeceğimiz konusunda beklentimiz var” dedi.

Türkiye’ye seslenen Pompeo, “Barış pınarı harekatını durdurması gerekiyor. Herşeyi yoluna koymaya başlamak için ateşkese ihtiyacımız var” diye konuştu. Erdoğan’ın Suriye’deki durumdan sorumlu tutulup, tutulamayacağına dair bir soruya Pompeo, “Bunun karışık bir durum olduğunu hatırlamamız gerekiyor” dedi.

ABD’nin ateşkes talebine ilişkin Erdoğan Bakü ziyareti sonrası gazetecilere uçakta yaptığı açıklamada “Türk Milletinin mazisinde teslim olma seçeneği asla olmamıştır.Ya istiklal ya ölüm diyerek devletini korumuş bir Millete başka türlüsü yakışmaz diyerek karşılık verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here