Ana sayfa Siyaset “THK uçaklarının motorlarının içine kuşlar yuva yapmış”

“THK uçaklarının motorlarının içine kuşlar yuva yapmış”

226
0

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “3 tane THK uçağının içine kuşlar yuva yapmış. Motor yok, motor! Hani Vizontele’de vardı ya açıyorlar kaputu ‘Motor yok.’ diyor. Böyle trajikomik tiyatroyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Pakdemirli, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce THK uçaklarına uçuşa elverişli belgesi verildiğine yönelik açıklamalar hakkında konuştu. Pakdemirli, “Kim uçmak istiyorsa uçsun bunlarla. Benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor, nokta. Memuriyeti olanlar diyor ki “Ben bu uçağa binmem.” Bineceksin dediğin zaman, “Memuriyetten atın beni yine de binmem.” diyor. Bu uçaklar belge üzerinde ne olursa olsun, emniyetli olarak addedilmiyor. Hele ki bu saatten sonra devletin bir bakanı “Biz bu uçakları emniyetli bulmuyoruz.” demiş, konu bitmiştir.”

“HANİ NEREDEYMİŞ 20 TANE UÇAK?”

THK’nin en büyük filonun kendilerinde olduğu iddiasına da açıklık getirmesini talep eden Pakdemirli, “Hani neredeymiş 20 tane uçak? 6 tane apronda uçak görünüyor, 3 tanesinin motorlarının içine kuşlar yuva yapmış. Motor yok, motor! Hani Vizontele’de vardı ya açıyorlar kaputu ‘Motor yok.’ diyor. Böyle trajikomik tiyatroyla karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.
NASIL AVRUPA’NIN EN BÜYÜK FİLOSU OLUR?

Pakdemirli, bu olayın geri planında hükümete yönelik siyasi bir saldırı bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bunu da herhalde gerekli kurumlar gerekli şekilde dikkate alacaktır. Sivil Havacılık’ın belgelerine gelince, 4 tane ‘uçuşa elverişli’ sertifikası görünüyor ama 2 tanesinin de sadece bunların kamu kurumu benzeri görünümü olduğu için idareten verildiği anlaşılıyor. Bir de kediye ciğer emanet etmek. THK, kendi bakımını yapan bir kuruluştur. Şu anda içinde bulunduğu mali problemlerden dolayı THK’nin uçuşa elverişlilik sertifikalarının hiçbirine ben tamı tamına 30 yıllık pilot olarak güvenmiyorum. 2 tane uçabilir uçak var, diyelim 3 olsun. Nasıl Avrupa’nın en büyük filosu olur?”

SİYASETİN OYUNCAĞI VURGUSU

Pakdemirli, THK uçaklarının kiralama fiyatının 3,5 kat, 1 ton su atma maliyetinin de 7 misli daha pahalı olduğunu ifade ederek, “Ağacın, ormanın pahalısı olmaz, ne gerekiyorsa yapılır ama bugünkü şartlar içinde işimize yaramayan bir filo var. Bunda ısrar etmenin THK açısından iki tane anlamı var, biri maalesef içinde bulunduğu finansal koşullar. Bu finansal koşullardan hükümetimiz sorumlu değil. Bu finansal koşulların sebebi, geçmişteki başkanların yaptığı hatalı uygulamalar. Bu filoyu almak zorunda değiliz, işimize yaramıyor. Orman teşkilatımız uçmak istemiyor. Ayrıca, Türk Hava Kurumu siyasetin oyuncağı olmuştur. Ana muhalefet partisiyle birlikte hareket ediyor.” şeklinde konuştu.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here