Ana sayfa Dünya Netahyahu kazanırsa Yahudi yerleşim birimlerini “İlhak” edecek

Netahyahu kazanırsa Yahudi yerleşim birimlerini “İlhak” edecek

191
0

Önümüzdeki hafta yapılacak seçimlere kilitlenen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini “İsrail’e ilhak etme” vaadini tekrarladı.

Düzenlen basın toplantısında konuşan Netanyahu, 17 Eylül’de yapılacak erken seçimi kazanmak için seçmene yönelik iddialı vaadlerde bulundu. Özellikle Batı Şeria’daki yapılann yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin “İsrail’e ilhakı” için ABD Başkanı Donald Trump’ın hazırladığı ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelenen planın “eşi görülmemiş bir fırsat” olduğunu iddia eden Netanyahu, destek istedi.

Tekrar seçilmesi halinde Ürdün Vadisi’nin ABD yönetimiyle koordineli şekilde “İsrail’e ilhak edeceğini” de dile getiren Netanyahu, “İsrail’in egemenliğini tüm yerleşim birimlerinde hayata geçirmek için sizden açık bir görev istiyorum” diye konuştu.

Öte yandan İsrail basını vaadleri, “Seçim öncesi sağcı seçmenlerin oyunu almaya yönelik bir adım” olarak yorumladı. Çünkü anketlerde Netanyahu’nun partisi Likud’un seçimlerden ikinci parti olarak çıkacağı tahmin ediliyordu.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here