Ana sayfa Dünya Müşterilerini bağımlı yapan ilaç firmasına tazminat davası

Müşterilerini bağımlı yapan ilaç firmasına tazminat davası

146
0

ABD’nin dev ilaç firması Purdue, ürettiği ilaç yüzünden rekor tazminatla ödemeyle karşı karşıya.

Ürettiği adı OxyContin olan ağrı kesici yüzünden çok sayıda insanı opioid bağımlısı yapma suçlamasıyla hakkında açılan yaklaşık 2 bin davayı, “dostane çözümle” 10 ila 12 milyar dolar arası tazminat ödeyerek kapatmaya çalıştığı bildirildi.

Firma, ilacın riskleri konusunda tüketicileri yeteri kadar bilgilendirmemekle suçlanıyor. Firma, başvurularla ilgili “dostane çözüm” girişimlerinin sürdüğünü açıkladı ancak ödenmesi düşünülen tazminat bedelleri konusuna açıklık getirmedi.

Milyarder Sackler ailesinin sahibi olduğu Purdue dışında, opioid üreten diğer ilaç firmalarının da ABD yargısıyla karşı karşıya.

HAŞHAŞTAN ELDE EDİLİYOR

ABD’nin Oklahoma eyaletinde mahkeme, ilaç firması “Johnson and Johnson”ı opioid bağımlılığı krizine katkıda bulunduğu gerekçesiyle 572 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı. Haşhaştan elde edilen bir ilaç grubu olarak bilinen opioid öncelikle ağrı kesici olarak kullanılıyor. Mutluluk, coşku ve sedasyon (yatışma) hissi de veren ve bağımlılık yaratan bu ilaçlar yüzünden 1999 ve 2017 yılları arasında ABD’de 400 binden fazla insanın yaşamını kaybettiği tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here