Ana sayfa Ekonomi Merkez Bankası faiz için toplanacak

Merkez Bankası faiz için toplanacak

151
0

Merkez Bankası için yarın kritik gün. Yapılacak toplantıda faizler indirilecek mi yoksa yükseltilecek mi? buna karar verilecek.

Gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın alacağı kararda. Para Politikası Kurulu (PPK), yarın bir araya gelerek faiz kararını verecek. Piyasaların da Türkiye ile ilgili en önemli gündem maddesini yapılacak toplantı oluşturuyor.

Konuyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyon düşüyor, faizler iniyor, daha da düşecek. Perşembe para piyasası kurulu toplanıyor. İnanıyorum ki faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz” açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ağustos ayına dair geçen hafta açıkladığı enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesi, piyasada faiz indirimi yönünde bir beklenti oluşturdu. Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 15,01 olarak geldi. Bu verinin enflasyonun düşüş trendinde olduğunu göstermesiyle Türk Lirası değer kazandı ve analistlerde faiz indirimi beklentisi meydana geldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here