Ana sayfa Analiz Marmara Adası’ndaki yangına geç mi müdahale edildi?

Marmara Adası’ndaki yangına geç mi müdahale edildi?

397
0

Balıkesir’in Marmara Adası ilçesi Mestanağa bölgesinde, gündüz saatlerinde ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Alevlerin, yerleşim alanlarına ulaşmasıyla yüzlerce vatandaşlar evlerinden tahliye edildi. Öte yandan yangınla ilgili yangın söndürme helikopterlerinin yangına geç müdahale ettiği ve niçin yangın söndürme uçaklarının kullanılmadığı soruları ve eleştirileri vatandaşlar tarafından sosyal medyada soruldu.

Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerin de desteği ile yangına, 4 helikopter, 55 arazöz ve itfaiye aracı ile 110 personel müdahale etti. İlçenin her yerinden görülen alevler çevrede bulunan hayvan çiftliğine de sıçradı. Yangın, büyük uğraşlar sonucunda tamamen kontrol altına alındı
80 HEKTARLIK ALAN YANDI

Yangına ilişkin açıklama yapan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, 10 saat süren müdahale sonucu kontrol altına alınabilen yangının ardından ilk bilançoyu açıkladı. Yaklaşık 80 hektarlık alanın yandığını ifade eden Aksoy, yangın sırasında 19 kişinin dumandan etkilendiğini ve 100 hayvanın hayatını kaybettiğini belirtti.

YANGINA 3 HELİKOPTER MÜDAHALE ETTİ

Yangın rüzgarın da etkisiyle karadan müdahale edilemez bir noktaya geldi. Gönderilen ilk yangın helikopteri yangını söndürmede etkisiz kalması ve helikopter belli bir sürenin ardından yakıt ikmaline gitti. Arkasından 2 helikopter daha gönderilse de geçen sürede yangın yerleşim yerlerine ulaştı. Toplam 3 helikopter yangına müdahale ederken en büyük mutluluk hiç kimseye zarar gelmemesi oldu.
NİÇİN YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI KULLANILMADI?

Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilişkin basın açıklaması yayınladı Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:2019 yılında 1 yıl süre ile 5 adet günümüz şartlarına uygun teknolojiye sahip yangın söndürme uçağı kiralanması için ihaleye çıkılmış olup, bu ihaleye Türk Hava Kurumu dahil hiç bir katılım olmamıştır. Bunun üzerine kurumumuz farklı bir tarihte pazarlık usulü ile tekrar ihaleye çıkmıştır. Bu ihaleye sadece Türk Hava Kurumu teklif vermiştir. Türk Hava Kurumu’nun bir adet yangın söndürme uçağı için teklif ettiği birim fiyat, aynı yıl ihale edilen helikopterin birim fiyatının 3 katından daha fazla olup, piyasa fiyatının da çok üzerindedir. Türk Hava Kurumunun sadece 5 adet uçak için vermiş olduğu toplam teklif miktarı, kiralanması gereken helikopter sayısının yarısından daha fazla bir maliyete tekabül etmektedir.

BU YIL 34 HELİKOPTER İLE YANGINLARA MÜDAHALE EDİLİYOR

Bunun üzerine Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı için daha fazla sayıda helikopterlerle yangın söndürme faaliyetlerine devam edilmesi kararı verilmiştir. Önceki yıllardan sözleşmeleri devam eden farklı iki yükleniciden 16 adet helikoptere ek olarak, 1 yıl süreli 18 adet helikopter kiralanması ile ilgili yapılan ihaleye Türk Hava Kurumu da davet edilmiş ve katılım sağlamıştır. Bu ihaleye teklif sunan Türk Hava Kurumunun, teklif ettiği tutarın yüksek olması nedeni ile ihale mevzuatı gereği en düşük teklif sunan diğer farklı istekliye ihale edilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Son 3 yıldır 24 helikopter ile yürütülen yangın söndürme faaliyetleri bu yıl toplamda 34 adet helikopter ile yürütülmektedir. İddia edildiği şekilde orman yangınlarına müdahalede hava gücümüz yetersiz olduğu doğru değildir.
HELİKOPTERLER YANGINLARDA DAHA ETKİN KULLANILIYOR

Türk Hava Kurumu’ na ait mevcut yangın söndürme uçaklarının, fiili su taşıma kapasitesi iddia edildiği gibi helikopterin 4-5 katı olmayıp, helikopterin 2 katı kadar bile değildir. Helikopterin hareket kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle, orman yangınları ile mücadelede eğimli ve kırık arazilerde daha etkili olduğu bilinmektedir. Mevcut uçaklar teknik olarak sadece deniz, büyük gölet ve barajlardan su ikmali yapabilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarına müdahalede helikopterler etkin bir biçimde kullanılmaktadır.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here