Ana sayfa Ekonomi Kredili konut satışları yüzde 168 arttı

Kredili konut satışları yüzde 168 arttı

154
0

Banka kredisiyle alınan alınan konut sayısı ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 168 artarak 34 bin 148 oldu.

Merkez Bankası üst üste gerçekleştirdiği iki toplantıda da politika faizini 24 seviyesinden 16.50 seviyesine indirdi. Faiz indirimine ekstra bankalarının da uyguladığı konut faizleri eklenince rekor artış yaşandı.  Anca bazı ekonomistler bu durumun uzun vadede başka sorunlar yaratacağı görüşünde.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın tartışmalı bir şekilde görevden alınması sonrası göreve getirilen Murat Uysal Temmuz ve Eylül aylarında yapılan PPK toplantılarında art arda iki defa faiz indirimine gitti. Uysal, göreve geldikten sonraki ilk toplantısında faizi 425 baz puan, ikinci toplantıda ise 325 baz puan düşürerek 24 seviyesinden 16.50 seviyesine çekti. Konut satışlarında yaşanan bu artışta faizlerde yaşanan bu düşüş etkili oldu.Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin ardından özel bankalar ile kamu bankaları da art arda faiz indirimine gitti. Şu ana kadar İş bankası, Halkbank, Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Türk Eximbank, Kuveyt Türk, Türk Ekonomi Bankası faizlerde indirime gittiğini açıkladı.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here