Ana sayfa Toplum Kıymada şaşırtan fiyat farkı!

Kıymada şaşırtan fiyat farkı!

130
0

Gıda fiyatlarında Kovid-19 nedeniyle başlayan hareketlilik Ramazan yaklaştıkça daha çok dikkat çekiyor. Marketler ve kasaplarda 44 liradan 74 liraya kadar farklı fiyata kıyma var.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre üretimde bir sıkıntı olmamasına rağmen, kırmızı et ve kıymada neredeyse her kasap ve markette bu dönemde oluşan fiyat farkları dikkat çekiyor. Hem Kovid-19 süreci, hem de Ramazan öncesi oluşan farklarla ilgili pek çok iddia var. Kasapların daha az müşteriyle maliyetlerini karşılamaya çalışması bir etken. Ancak bu süreçte ‘fırsatçılar’ da olduğu belirtiliyor. Mahalle kasaplarında kıyma kilo fiyatı 54 ile 74 lira arasında değişirken bu fiyat, ürünü direkt tedarik zinciriyle raflarına taşıyan marketlerde 44 lira. Küçük marketlerde ise yine 50 liradan 66 liraya kadar değişen fiyat aralığı mevcut. Dana kuşbaşı kilo fiyatı da 52-80 lira arasında değişiyor.

10 TL’YE KADAR NORMAL

Büyük zincir marketlerde üreticiye direkt ulaşıp ürünü tedarik eden sistem ile tarım/hayvancılık ürünlerinde belli bir seviye korunabiliyor.

Mahalle ve semt marketleri ile kasaplarda durum daha farklı. Ürünün üzerine eklenen maliyetler değişebiliyor.

Bu nedenle kıymanın kilo fiyatında 10 liraya kadar bir fiyat aralığını normal bulan uzmanlar, bundan sonrasının ise ‘fazla kar’ olarak algılanacağını belirtiyor.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Ahmet Yücesan, mevcut dönemde toptan, kesimhane ve perakende olarak tedarik sisteminde fiyatları takip etmenin güçleştiğini söyledi.

MALİYET ARTTI, MÜŞTERİ AZALDI

Fazlı Yalçındağ Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı

“Kırmızı et kalitesine göre fiyat alıyor, iş yerlerinin işçisinden, elektriğine her birinin durumu da farklı. İşin en başta yüzde 50’si maliyet. Kasap esnafı sattığının üzerinden bir miktar kazanıp geçimini sağlar. Hiçbirimizin bir zenginliği yok. Mesela ben Ankara’da işyerimi açamıyorum, sokağa çıkma yasağı olan yaş grubundayım. 81 ilde, her semtte fiyatların birbirinden farklı oluşunun temelinde bunlar var. Son zamanlarda ise yemek servisi yapan pek çok yer kapalı. Diyelim ki bir kasap günde 30 kilo et satıyorsa bu müşterinin yarısı yok, sadece evinde yemeğine alan Ayşe teyze var. Maliyet artıyor, kazanç düşüyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here