Ana sayfa İnsiyatif Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti

Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti

427
0

Kaz Dağları yakınlarında açılmak istenen altın madenine karşı yüzlerce vatandaş Su ve Vicdan Nöbeti’ne başladı.

Çanakkale Belediyesi’nin çağrısıyla düzenlenen Su ve Vicdan Nöbeti’ne sivil toplum kuruluşları, dernekler, sendikalar, milletvekilleri, avukatlar ve sanatçıların yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi katıldı. Yaklaşık bir kilometre uzunluğunda kortej oluşturan eylemciler, tel örgülerle korunan maden proje geliştirme sahasına girdi.

Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan 71 yaşındaki Nezahat Ertopçu, “Dağları kurtaracağız, el birliği ile yapacağız, Allah yüreklerine merhamet versin, bizim altınlarımız yeter Türkiye’ye. Ne lüzüm var yerin altındakileri çıkarmaya uğraşıyorlar, bizlere de zehirli sular içirecekler, yeter, durdursunlar bu işi” diye konuştu.
Elinde Türk Bayrağı ile desteğe gelen 65 yaşındaki Mehmet Aksu da “Buraya torunlarım için geldim, buraya Ak Partili seçmenlerin torunları için de geldik, onlar bu işin farkında değiller, hepimizin torunları bunu zamanı geldiğinde çekecek, biz korumak istiyoruz” sözlerini kullandı.
NÖBET 200 ÇADIRA ULAŞTI

Ağaçların kesildiği maden proje geliştirme alanına yaklaşık 600 metre uzaklıkta kurulan çadırların sayısı giderek artıyor. 26 Temmuz’da 5 çadır ve 16 kişiyle başlayan Su Nöbeti, 200 çadır ve yaklaşık 250 kişiye ulaştı.
“ÇEVRE, CANLI VE OKSİJEN İÇİN”

Düzenlenen etkinlikte konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eylemin Kaz Dağları’nı kurtarma eylemi olduğunu belirterek “Bizim tepkimiz çevre için, canlılar için, oksijen ve ekosistem için. Siyasi değil tamamen doğa için mücadele ediyoruz” dedi. Gökhan, bu katliamın durdurulması için Cumhurbaşkanına mektup yazacaklarını söyledi. Ülgür Gökhan ayrıca hukuki sürecin devam edeceğini belirtti.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here