Ana sayfa İnsiyatif Kaz Dağları’nda neler oluyor?

Kaz Dağları’nda neler oluyor?

389
0

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı Köyü yakınlarında bulunan altın madeninde yaşanan doğa tahribatı tüm Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı. Ağaç kesilmesiyle başlayan protestolar altın madeni CEO’sunun daha 15 yıl oradayız açıklamasıyla farklı bir boyuta taşındı.

Vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepkilerini ortaya koyuyor. Öte yandan altın madeninin CEO’su John McCluskey katıldığı TV programında yaptığı açıklamayla Kaz Dağları’na yaptıkları tahribatın başında olduklarını ve 15 yıl daha Kaz Dağları’nda altın aramaya devam edeceklerini açıkladı. Haber kanalları tarafından paylaşılan açıklamalarında McCluskey, “Yabancı işçi çalıştırmıyoruz. Türkler taş taşımakta çok iyiler”, “Üretime 2020 yılında başlayacağız ve 15 sene sürecek”, “3 milyon ons altın bulduk. Değeri 4 milyar dolar. Yaptığımız yatırım sadece 100 milyon dolar” ifadelerini kullanıyor. Anlaşılacağı üzere Kanadalı Alamos Gold şirketi, Kaz Dağları’na geri dönülmez bir hasar bırakacak.

RESMİ KAYNAKLARA GÖRE 14 BİN AĞAÇ KESİLDİ

Kanadalı şirket Alamos Gold’un sahip olduğu Doğu Biga Madencilik firmasının taşeronluğunu yaptığı maden için resmi kaynaklara göre 14 bin civarında ağaç kesildi. Ancak ÇED raporuna göre 45 bin ağacın kesimi için izin alınan bölgede çevre örgütleri 195 bin civarında ağaç kesildiğini açıkladı. Hayati su kaynakları ve su havzaları üzerinde bulunan ve Türkiye için oksijen kaynağı olan bu bölgede böylesine kapsamlı bir ağaç katliamının yapılması tepkilere yol açtı.

“TEKRAR AĞAÇLANDIRILACAK”

Maden sahasının açılmasına izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaptığı açıklamada şirketin kesilen ağaçlar kadar yenilerini dikeceğini, maden faaliyeti bittikten sonra ise alanı tekrardan ağaçlandıracağını belirtti. Açıklamada, “Mevzuatta yapılan son değişiklikle, madencilik faaliyeti için kesilen ağaç sayısı kadar farklı noktalara ağaç dikilmesi ve madencilik faaliyetinin sona ermesiyle aynı bölgenin yeniden ağaçlandırılarak eski haline getirilmesi şartı getirildi. Söz konusu maden faaliyetlerinde bulunan firma, mevzuat gereği 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturarak, 14 bin fidan dikimi gerçekleştirdi. İddialarda yer alan alanda kesilen ağaç sayısı ortaya atıldığı gibi 195 bin değil, 13 bin 400’dür. Ayrıca, tüm maden faaliyetleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlar tarafından periyodik olarak denetleniyor. Bu kapsamda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, faaliyetleri yerinde incelemek üzere bir ekibi sahaya göndermiştir” ifadeleri kullanıldı.ATİKHİSAR BARAJI TEHLİKEDE

Ayrıca Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı, kentin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında bulunuyor. Çıkarılacak altını işleme sırasında kullanılacak siyanür, su kaynağının yok olması tehlikesini doğuruyor. Tüm bu yaşananlardan sonra altın madeni kurulmak istenen ve ağaç kıyımı yapılan Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’nde, bölge halkı nöbet tutmaya başladı. Sık sık maden alanı önünde protesto gösterileri düzenleyen vatandaşlar çalışmaların daha fazla doğaya zarar vermemesini istiyor.

YENİ BİR MADEN SAHASI DAHA AÇILDI

Çanakkale ve Balıkesir’in ortak değeri olan Kaz Dağları’nda başlayan çalışmaya Balıkesir’in Havran ilçesinde bir yenisi daha eklendi. Demirtepe Altın madeni ve Açık Ocak İşletmesi, Havran Büyükşapçı bölgesinde altın çıkarmak için gün saymaya başladı. Ticaret Odası’na Bahar Madencilik A.Ş. adıyla kayıtlı şirket 6 Ağustos’ta Ankara’da yapılacak ÇED inceleme değerlendirme toplantısının ardından faaliyete başlayacak. Açılması muhtemel maden sahasının Havran Barajı ve Edremit Körfezi’ni tehdit edeceği belirtiliyor.
 Çanakkale’yi bekleyen tehlike

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye’deki 28 potansiyel altın/gümüş yatağının dört tanesi Çanakkale ve civarında bulunuyor. Kaz Dağları temiz havasının, yemyeşil doğasının yanı sıra ne yazık ki bu altın yataklarına da ev sahipliği yapıyor. Altın madencileri pusuda. 10’dan fazla firma 40’a yakın noktada altın çıkarmak için yarışıyor. Altın arıyor demiyorum, o evreyi geçtiler. Sondajlar tamamlandı, işletme aşamasındalar.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here