Ana sayfa Dünya Hong Kong’da eylemlerin şiddeti arttı!

Hong Kong’da eylemlerin şiddeti arttı!

199
0

Hong Kong’da devam eden protesto gösterileri yeni bir hale evrildi. Polis göstericilere TOMA ile müdahale ederken, bir polis silahını ateşledi. Göstericiler ise güvenlik güçlerine taş, tuğla ve molotof kokteyl attı.

Hong Kong, ‘iki sistem, tek devlet’ ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz sömürgesi. Bu yarı özerk bölge, İngiltere’nin 1842’de başlayan sömürge yönetimi sonrası 1 Temmuz 1997’de yeniden Çin’in hâkimiyeti altına girmişti.
Hong Kong’daki gösteriler haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin’e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başladı. Ancak ilerleyen haftalarda göstericilerin talepleri kapsamlı demokratik reformlara ve polis şiddetinin şeffaf bir şekilde soruşturulmasına odaklandı.

Göstericiler tartışmalı iade tasarısının yasalaşması halinde Hong Kongluların özgürlüklerinin kısıtlanacağını ve düzenlemenin muhaliflerin susturulması için kullanılabileceğini savunuyor.

HONG KONG KRİZİ NASIL BÜYÜDÜ?

3 Nisan: Hong Kong yönetimi herhangi bir suç işlediğinden şüphelenilen kişilerin Çin’e iade edilmesinin ve Çin’de yargılanmasının önünü açan bir yasal düzenleme hazırladı.

9 Haziran: Yaklaşık 1 milyon Hong Konglu, iade yasasını protesto etmek için özel idare binasına yürüdü.
12 Haziran: Polis ilk kez göstericilere biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

21 Temmuz: Beyaz tişörtler giyen eli sopalı gruplar metro istasyonundaki sivillere saldırdı. Aynı gün göstericiler Çin hükümetinin Hong Kong binasının girişindeki yazıları tahrip etti.

3 Ağustos: Protestocular biber gazı ve plastik mermilere karşı gaz maskeleri ve ev yapımı yelekler gibi önlemler alarak sokaklara çıktı.

11 Ağustos: Polis tren istasyonuna girerek bina içerisinde protestoculara karşı biber gazı kullandı.
12 Ağustos: Protestocular havalimanında toplandı.

25 Ağustos: Polis ilk kez göstericilere TOMA’larla müdahale etti, bir polis silahını ateşledi. Göstericiler polise taş, tuğla ve molotof kokteylleri attı.

(Görsel BBC’den alınmıştır)
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here