Ana sayfa Gündem HDP’den çocuklarını isteyen anneler için kim ne dedi?

HDP’den çocuklarını isteyen anneler için kim ne dedi?

208
0

PKK tarafından kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelere siyasilerden destek geldi.

Diyarbakırlı bir grup anne, günlerdir HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde eylem yapıyor. Eylemin sebebi ise, PKK terör örgütüne katılan çocukları. Anneler çocuklarının kaçırılmasından sorumlu tuttuğu HDP’den çocuklarının geri getirilmesi istiyor. Gündemdeki sıcak yerini koruyan eyleme siyaset dünyası da kayıtsız kalmadı.

İşte devletin üst kademesinden annelerin eylemiyle ilgili açıklamaları:

‘BİZ DE GERİ DURACAK DEĞİLİZ’
“Analar evlatlarını bölücü örgütün elinden kurtarmak için destansı bir mücadele veriyor” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: “Kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları diyerek ortalığı ayağa kaldıranlardan en küçük bir ses seda duydunuz mu? Sanatçılar bu hanım kardeşlerimizin yanına uğradılar mı? Herhangi bir açıklamaları yok üstelik de dalga geçiyorlar. Bu ikiyüzlüler evlatlarının peşindeki anaları yanlız bırakıyor diye biz de geri duracak değiliz. Ormanlar yanıyor. PKK ‘Biz yaktık’ diye açıklamada bulundu mu, bulundu! Taksim’de 12 ağaç için ortalığı ayağa kaldıranlar ses çıkarıyor mu? Bizlerin bu ikiyüzlüleri bu millete anlatmamız lazım. Bu HDP denilen bir partinin nasıl bir parti olduğunu, PKK’nın bunun ardından nasıl bir örgütlenme peşinde olduğunu anlatmamız lazım.”

‘ANNELER ÖCÜNÜ ALIYOR’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir siyasi partiyi, PKK terör örgütüne adam alma merkezi olarak değerlendirdiklerini bütün Diyarbakır’da ve doğu, güneydoğu vilayetlerinde yaşayan bütün vatandaşlarda biliyorlar. Anneler terör örgütünden öcünü alıyor” dedi.

‘ÇÖZÜM DEVLETİN KAPISIDIR’
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bir anne olmanın yanında, Türkiye Cumhuriyetinde İçişleri Bakanlığı yapmış bir siyasetçi olarak uyarıyorum, o annelerin feryadının çözüm adresi bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır” değerlendirmesinde bulundu.
‘ANNELERİN YANINDAYIM’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Tabii ki evladının teröre teslim olduğunu görerek orada feryat feryat oğlunu tekrar isteyen annelerin yanındayım. Bu ülkede terörün kıskacına gençlerimiz girmesin diye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız hem İstanbul’da hem de Türkiye’nin her yerinde büyük kentler olarak moral vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ’
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Siz ‘Cumartesi Anneleri’ni bir kenara attınız, onların sesine kulaklarınızı kapattınız. Şimdi HDP önünde bekleyen anneleri her gün televizyonlardan indirmiyorsunuz. Biz terörün her çeşidine karşıyız” diye konuştu.
‘BU ÇIĞLIK ASLA KESİLEMEYECEKTİR’
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: “Diyarbakır’daki annelerin sesini ortadan kaldıramazsınız. Bu çığlık asla kesilemeyecektir. Onların dağa değil okula gitmesi için ne türlü desteği yapacağız.”
‘GEREKİRSE BİZ DE GİDECEĞİZ’
İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “Diyarbakırlı annelere destek vereceğiz. Genel Başkan Yardımcıları gidecek. Gerekirse biz de gideceğiz. Bu sese bigane kalamayız” dedi.

‘HERKES TAVIR KOYMALI’
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Diyarbakır anneleri meselesinde Türkiye’nin, sanatçısı, sporcusu ve siyaset kurumu, her kesimi ile birleşerek ortak tavır koyması gerektiğinin altını çizdi.

Bazı sanatçılar, sosyal medya hesaplarından destek sundu. Sanatçı Cenk Eren, Şair Serdar Tuncer, Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan Kaçan, Müzisyen Umut Mürare, Murat Kekili, Şoray Uzun, Semih Kaplanoğlu, Vildan Atasever gibi sanatçılar da annelere desteklerini kendi hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla gösterdiler.

Öte yandan eylem günlerdir sosyal medyada gündem olurken, annelere destek için imza kampanyası da düzenlendi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here