Ana sayfa Gündem Halay, Mahmut Tunceri götürdü

Halay, Mahmut Tunceri götürdü

156
0

Mahmut Tuncer’in “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere” sözünün ders kitaplarında yer alması kamuoyunda tepki toplamıştı. 

Tepkiler üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kitabın okullara gönderilmediğini açıkladı. MEB, Kitabın 8’nci sınıflar için yardımcı kaynak kitap olduğunu belirtti. Öte yandan Tuncer’in sözü kitabın ikinci baskısından kaldırıldı.

İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinden Hukuk Profesörü Bahadır Erdem’in sosyal medyadaki hesabından, “Çocukların eğitim kitabında böyle saçma sapan şey olmaz. ‘Gerçek değildir, zaytungtur’ dedim. Ama maalesef gerçekmiş” ifadeleriyle yaptığı paylaşım kısa sürede on binlerce Twitter kullanıcısınca paylaşıldı.

Milli Eğitim Balanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bahsi geçen kitabın okullarda kullanılan bir ders kitabı, eğitim metaryali olmadığı, kitabın piyasada satılan bir yardımcı ders kitabı olduğunu, okullara dağıtılmadığını açıkladı.

“YENİ BASKIDA KULLANILMAYACAK”

Tepki çeken kitabın yayımcısı olan Günay Yayımcılık, da bir açıklama yaparak kitabın okullarda kullanılmadığını bildirdi. Kitabın, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olmadığı belirtilerek, esprili olduğu için böyle bir görsel kullanıldığını ancak gelen tepkiler üzerine bu görselin kitaptan kaldırıldığını ve yeni baskıda kullanılmayacağı belirtildi.

İnternet sitesinden bir açıklama yapan yayınevi, kitabın piyasada satılan yardımcı bir kaynak kitap olduğu ve amaçlarının ise öğrencilerin zorlandıkları bir konuda ilgilerini çekmek olduğu söylenildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here