Ana sayfa Toplum “Haberlerde akıllı işaretler kullanılacak”

“Haberlerde akıllı işaretler kullanılacak”

317
0

RTÜK tarafından, haber bültenlerinde de akıllı işaretler kullanılması için çalışma başlatıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığın’nın yaptığı yazılı açıklamada, yeni bir yayın dönemine girilirken vatandaştan gelen en büyük şikayetlerden olan şiddet ve şiddetin özensizce gösterimi konusunda medyadan azami hassasiyet beklendiği belirtildi. Haberlerin genelde olumsuzlukları içerdiğine ilişkin bir algıyla hareket edildiğine işaret edilen açıklamada, basın mensuplarına olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığı hatırlatıldı.

Başkanlığın açıklamasında, reyting kaygısının asla insanlık onurunun önüne geçmemesi gerektiği, kadına karşı şiddet başta olmak üzere kötü olayları hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamanın Türkiye’ye ve millete büyük haksızlık olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Haberlerin de akıllı işaretler uygulaması kapsamına alınması için yeni bir çalışma başlattık. Çalışma tamamlandığında artık yayıncılar, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanmak ve izleyicileri bilgilendirmek zorunda olacaklar.”

Öte yandan, şiddetle alakalı özellikle haber bültenlerindeki özensiz yayınların, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un yayın ilkelerinin sıralandığı 8’inci maddesinde yer alan “Yayınlar, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz” ilkesi çerçevesinde titizlikle takip edileceği de açıklamada kaydedildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here