Ana sayfa Dünya Güneş batmayan imparatorluğa ‘Çankırılı başbakan’

Güneş batmayan imparatorluğa ‘Çankırılı başbakan’

307
0

Farklı kişiliği, gafları ve skandalları ile kamuoyunda kendine sıkça yer bulan Boris Johnson, bu sefer de İngiltere’nin yeni başbakanı sıfatıyla gündemde.

Boris Johnson, İngiltere’de İngiliz devlet geleneğine uymayan tavırları ile tanınan bir siyasetçi. Bazı çevreler Johnson’u ayarsız bulsa da bu hareketlerini sempatik bulan bir kesim de yok değil…

1964’te New York’ta zengin bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Boris Johnson, İngiltere’de aristokratları yetiştiren prestijli Eton Lisesi’nde eğitim gördü. Üniversite eğitimini ise Oxford Üniversitesi’nde tamamlayan İngiltere’nin yeni başbakanı kariyerine gazeteci olarak başladı. Boris Johnson ilk skandalını gazetecilik mesleğinde yaşadı. Haberlerde gerçekleri çarpıtıp sansasyon yaratmaya çalıştığı gerekçesiyle işinden kovuldu. Ancak gazetecilikte, genel yayın müdürlüğü koltuğuna kadar yükselen Johnson, yakaladığı başarıyı siyasete atılmak için kullandı.

Muhafazakar Parti’den aday olan Johnson, seçilerek milletvekili olarak meclise gitti. Siyasi hayatıyla ön plana çıkmak isteyen Johnson’un özel hayatı sık sık basına yansımış, parti genel başkanına bu konuda yalan söylediği için ise partideki görevinden azledilmiştir. Boris Johnson, evlilik dışı ilişki haberlerinden sonra eşinden boşanmak zorunda kalmıştır. Ancak bu durum siyasette ilerlemesinin önüne geçemedi. 2008’de Londra Belediye Başkanı olan Johnson, daha sonra dışişleri bakanı ve İngiltere başbakanı oldu. Brexit referandumu öncesi AB’den ayrılmayı destekledi.

İddialara göre Brexit’in en ateşli taraftarı olması sebebiyle partililer onu başbakan yaptı. Ayrıca İngiltere’nin yeni başbakanı bize hiç uzak biri değil. Büyük dedesi de Johnson gibi gazetecilik ve bakanlık yapmış olan, milli mücadelenin düşmanlarından Ali Kemal. Boris Johnson’ın bir Osmanlı bakanının torunu olması geleneksel İslami çevreleri mutlu etse de cumhuriyetçi ve modernist kesimin aklında Ali Kemal ile ilgili düşünceleri olumsuz. Öte yandan güneş batmayan imparatorluğun yeni başbakanı bir Çankırılı. Ali Kemal’ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813’te Çankırı’nın Kalfat Köyü doğumlu.

YÜZDE 0,34 OY İLE NASIL BAŞBAKAN OLDU?

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin yeni lideri Boris Johnson’ı, partinin yaklaşık 160 bin üyesi seçti. Peki, İngiltere’de yaklaşık 47 milyon seçmenin sadece yüzde 0,34’ü başbakanı nasıl belirleyebiliyor? Bu sorunun yanıtı, İngiltere’nin sıra dışı siyasi sisteminde yatıyor. Bu sistem yeni başbakanı, yalnızca Muhafazakâr Parti’ye yılda 25 sterlin (yaklaşık 178 Türk Lirası) ödeyerek üye olan kişilerin seçmesini mümkün kıldı. Theresa May’in başbakanlık ve Muhafazakâr Parti liderliğinden istifa etmesi, İngiltere’de genel seçime yol açmadı çünkü parti hâlâ iktidardaydı.

Bir sonraki adım Muhafazakâr Parti üyelerinin yeni liderlerini belirleme süreci oldu. Mart 2018’de Muhafazakâr Parti’nin 124 bin üyesi vardı. Ama son bir yılda partinin üye sayısı 160 bine yaklaştı. Seçim sürecinin başında Muhafazakâr Parti milletvekillerinin oylarıyla aday sayısı ikiye indirildi: Eski dışişleri bakanı Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt. O noktadan sonra Muhafazakâr Parti’nin tüm üyeleri posta yoluyla gönderdikleri oylar aracılığıyla kazananı belirledi. Fakat üyeler, İngiltere’deki seçmenlerin yalnızca yüzde 0,34’ünü oluşturuyor.

AVRUPA BİRLİĞİ İMTİHANI

Boris Johnson’ın en büyük siyasi sorunu, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecini yönetmek olacak. Johnson, Brexit’i her koşulda 31 Ekim’de tamamlamakta kararlı, “Gerekirse AB’den anlaşma olmadan ayrılırız” ifadesini bile çekinmeden kullanabiliyor. Peki, İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması durumunda ne olacak? İngiltere’nin, AB ile Parlamento’nun da onaylayacağı bir anlaşmaya varamaması halinde, herhangi bir geçiş sürecini düzenleyen geçici bir anlaşma olmaksızın 31 Ekim’de birlikten ayrılması gerekiyor.


Bu durumda İngiltere, AB üyesi ülkeler arasında ticareti kolaylaştırmak için oluşturulmuş olan ortak pazar ve gümrük tarifelerini devre dışı bırakan gümrük birliğinden çıkacak. İngiltere’nin anlaşma olmadan AB’den ayrılması aynı zamanda Avrupa Adalet Divanı’ndan ve ortak polis teşkilatı Europol gibi birlik kurumlarından da ayrılmasını gerektiriyor. Aynı şekilde ilaçlardan tescilli markalara kadar birçok konuyu düzenleyen onlarca AB kurumuna üyelik de son bulacak. İngiltere’nin AB bütçesine yıllık 9 milyar sterlinlik (11,2 milyar dolar) katkı payını ise ödemesi gerekmeyecek.

HÜKÜMET İSTİFALARLA SARSILABİLİR

İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması ihtimali, kendi partisinden de birçok istifaları ve erken seçim olasılığını gündeme getirebilir. Ayrıca İran’ın Basra Körfezi’nde İngiliz bandıralı bir petrol tankerine el koyması, yeni başbakanın dış politika gündeminin acil çözüm bekleyen ilk maddesi olacak. Öte yandan nükleer faaliyetlerini denetlemek için İran’la yapılmış anlaşmanın geçerliliği konusunda diğer müttefiki ABD ile de önemli görüş ayrılıkları söz konusu. Ülke içinde de sağlık, eğitim, konut, güvenlik (polis) gibi alanlarda büyük sorunlar ve kaynak sıkıntısı var.İSLAM KARŞITI DURUŞUYLA BİLİNİYOR

Boris Johnson’ın geçmişte kaleme aldığı bir makalesinde ‘Müslüman ülkelerin İslam yüzünden Batı’nın yüzyıllarca gerisinde kaldığını’ savunduğu ortaya çıktı. Johnson, ülkesinde sık sık bu tarz çıkışlar yapan birisi olarak tanınıyor. Ortaya çıkarılan makale, Johnson’ın 2006 tarihli ‘The Dream of Rome’ (Roma Rüyası) adını taşıyan Roma İmparatorluğu hakkındaki kitabının bir yıl sonra yapılan baskısında yer verilen ek bölümünde bulunuyor.

‘İslam’ın bazı ülkelerde gelişimi engelleyen bir yönünün olduğunu belirten Johnson, bunun sonucu olarak da ‘Müslüman kindarlığı’ dediği faktörün hemen hemen her çatışmanın altında yatan sebep olduğunu savunuyor.

Boris Johnson, daha önce Telegraph için kaleme aldığı bir köşe yazısında burka giyen kadınları ‘banka soyguncularına’ ve ‘posta kutularına’ benzetmişti. Eleştiriler üzerine İslam karşıtı olmadığını göstermek için büyük dedesinin Türk ve Müslüman olduğunu açıklamıştı.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here