Ana sayfa Analiz Financial Times, “Eski dostlar tehdit ediyor”

Financial Times, “Eski dostlar tehdit ediyor”

236
0

Financial Times gazetesi, AK Parti’den ayrılan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan hakkında kapsamlı bir analiz yazdı. Laura Pitel imzalı haberde AK Parti’li bazı yetkililer de isim vermeden görüş paylaştı. Halen AK Parti üyesi olduğu belirtilen eski bir bakan yazıda, “Parti içindeki denge denetleme mekanizması kayboldu, artık sadece tek adam var” ifadelerini kullanıyor.

“Türkiye: Eski dostlar Recep Tayyip Erdoğan’ın saltanatını tehdit ediyor” başlığıyla yazılan haberde AK Parti’den bazı üst düzey yetkililerin görüşlerine yer verildi. Haberde, “Hem parti içindeki hem de partiden ayrılan kıdemli figürler Erdoğan’ın muhaliflere karşı baskıcı tavrından, sert milliyetçi retoriğinden, ekonomiyi yönetememesinden ve kendisini değiştirmesini isteyenleri dinlememesinden rahatsız” ifadesi kullanıldı. AK Parti’den ayrılan kıdemli bir yetkili, “Biz onun mesajı alacağını sandık ama her zaman bahaneler vardı… ‘Eğer bu şeyi şimdi yapmazsak gelecekte pişmanlık duyarız’ gibi ifadeler kullanılıyordu” dedi.


“İMAMOĞLU BAŞKAN OLUR”

Bir dönem bakanlık da yapan ve halen AK Parti üyesi olan bir yetkili ise “Parti içindeki denge ve denetleme mekanizması kayboldu. Artık sadece tek bir adam var” ifadesini kullandı. Haberde yerel seçimde yaşanan mağlubiyetin ardından şikayetçilerin harekete geçtiği aktarılırken, partiden ayrılanların başkanlık yarışında bir çatı adayı destekleme ihtimalleri üzerinde duruldu. Gazetenin haberinde, “Bütün bu sorulara rağmen Erdoğan’ın destekçileri isyancıları bir tehdit olarak görüyor. AK Parti’li bir yetkili, ‘Eğer Babacan yüzde 10 oy alırsa ve biz de yüzde 35 oy alırsak, İmamoğlu başkan olur. Parti içinde söylenenlerin bunu bırakmaları gerek’” ifadesi kullanıldı. Yakın zamanda partiden ihraç edilen AK Parti’nin eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin sözlerine de yer veriliyor. Haberde, “Yeni partiler insanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirirken iki kez düşündüğü bir siyasi atmosferde mücadele etmek zorundalar” yorumu yapılırken Temurci’nin, “AK Parti’li isimlerle tek tek konuştuğumuzda hepsi bizimle hemfikir oluyor fakat birçoğu korkuyor” sözlerine yer verildi.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here