Ana sayfa Toplum Ercüment Ovalı’dan müjdeli haber!

Ercüment Ovalı’dan müjdeli haber!

136
0

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bir süredir corona virüsüne karşı bir ilaç geliştirmek için ekibiyle birlikte laboratuvar çalışması yapıyordu. Ovalı, 23 Nisan’ı beklemeden tavsiye ettiği etkili bir ilacın adını paylaştı.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ekibiyle birlikte yaklaşık bir aydır corona virüse karşı bir ilaç geliştirmek için laboratuvar çalışması yapıyordu. Prof. Dr. Ovalı üzerinde çalıştıkları bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaklarını duyurmuştu. Ovalı, bu gün sosyal medyadan yaptığı açıklamada ise ilacın beklediklerinden de etkili olması nedeniyle daha erken açıklama gereği duyduğunu belirtti.

DORNAZ ALFA

Ovalı paylaşımında, “1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim” dedi.

DORNAZ ALFA NEDİR?

Dornaz alfa, DNA’yı seçici olarak klivaj eden bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I’nın oldukça saf bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA’yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here