Ana sayfa Gündem Ekrem İmamoğlu Diyarbakır’da konuştu: “Demokrasiyi sağlamalıyız”

Ekrem İmamoğlu Diyarbakır’da konuştu: “Demokrasiyi sağlamalıyız”

179
0

Diyarbakır’da konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kayyum atamalarıyla ilgili, “Nefesimizin ne kadar daraldığını İstanbul’da hissettik. Umarım bu yanlış en kısa zamanda çözülür” dedi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mardin ve Diyarbakır’da görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya geldi. Eşiyle birlikte Diyarbakır’ı ziyareti etmekten memnuniyet duyduğunu belirten İmamoğlu, “Tabi biz buraya daha keyifli gelmek, sizi büyükşehir belediyesinde ziyaret etmek isterdik. Ama nasip olmadı, İnşallah bir daha ki sefere” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya geldi

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE ÇOK İNANIYORUZ”

Kayyum atamalarına da değinen İmamoğlu, “Nefe simizin ne kadar daraldığını İstanbul’da hissettik. Umarım bu yanlış en kısa zamanda çözülür. Ülkemiz hep birlikte zorlukları aşacak. Her zorluk fırsat da doğurabilir. Bunu yaşadık. Biz 31 Mart 23 Haziran’daki süreçte bize yaşatılan, demokrasiye yaşatılan bir nevi darbe ülkeye başka bir fırsat kapısı açtı.  Bunu hep birlikte hissettik. Birleşme, buluşma, barışma, tek vücut olma, bir talep doğrultusunda ki Ahmet Bey tam bir tecrübe abidesi. Birçok zorluğu yaşamış bir başkanımız. Kıymetli bir siyaset adamı. Dolayısıyla her zorluğun önümüze bir fırsat koyabileceğini düşünüyorum. Ben şuradaki atmosferi de bir kaynaşma olarak görüyorum. Bu bir siyasi kaynaşma değil, İstanbul’daki 23 Haziran’daki seçim de bir siyasi seçim olmaktan çıkmıştı zaten. Bizim bu kaynaşmayı vicdanda bir buluşmaya, hak, hukuk, adalet arayışında bir buluşmaya dönüştürmemiz lazım. Biz Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne çok inanıyoruz. Tümüyle bu kavramların varlığını hem pekiştirmek, kuvvetlendirmek ve var etmek adına da yoğun bir mücadeleyi bir arada vermeliyiz. Gerçekten manevi anlarımız oluyor. Bazen inancımıza, bazen bir mahalledeki birlik beraberliğimize göre, bazen milli bayramlarımızla her anımızı birlikte yaşıyoruz. Hepimizin diyebilmeyi başarmalıyız” dedi.

“DEMOKRASİ SESİNİ TÜRKİYE’YE DUYURUYORUZ”

Günler öncesinden düğüne giderken sizi de yanına eklemiştik. Ama böyle bir ziyaret oldu. Biz sizi ziyarete geleceğimizi düşünürken başka bir vesileyle Ahmet Başkanımızla tanışma fırsatımız oldu. Başka bir fırsata döndürmeliyiz. Bu sesimiz gelip Diyarbakır’da Diyarbakırlılara duyurduğumuz bir ses değil. Aslında buradaki demokrasi sesini 16 milyon İstanbulluya, Ege’ye, Rize’ye Karadeniz’e duyuruyoruz. Biz 82 milyonun yaşadığı bu coğrafyada demokrasiyi sağlamalıyız.

İmamoğlu, HDP’li Kayapınar Belediye Başkanı’na, Atatürk portresi hediye etti.

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here