Ana sayfa Analiz Danıştay’dan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kararı

Danıştay’dan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kararı

494
0

Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 1996 yılında aldığı “ilke kararı” ile SİT alanları üzerine kamu binası yapılmasının önüne geçilmişti. 16 Ocak 2014 tarihinde alınan 271 sayılı kararla birlikte ise 1996 yılında alınan bu karar esnetildi. Konunun yargıya taşınmasıyla birlikte Danıştay son noktayı koydu.

2014 yılında eklenen 271 sayılı kararda belirtilen f) maddesinde “Önceden süregelen tarımsal faaliyet ile bağ ve bahçeciliğin devam ettirilebileceğine, koruma amaçlı imar planları onaylanmadan bu alanların bu amaç dışında kesinlikle kullanılamayacağına” kararının koruma amaçlı imar planları ibaresi a) maddesinde ise, “Milli Park bulunan yerlerde uzun devreli gelişim planı, milli park bulunmayan yerlerde alanın tarihi ve kültürel değerlerini koruyan koruma amaçlı imar planları ilgili koruma bölge kurulunca uygun görülünceye kadar zorunlu altyapı uygulamaları ve kamu hizmet yapıları dışında, bitki örtüsünü, topografik yapıyı, siluet etkisini bozabilecek, tahribata yönelik hiçbir inşai ve fiziki uygulamada bulunulamayacağına” kararındaki ‘koruma amaçlı imar planları’, ‘kamu hizmet yapıları’ ibareleri iddiaya göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yapılmasının önünü açtı.
Gazeteci Çiğdem Toker’in köşesinde yer verdiği iddiaya göre Avukat Figen Albuga Çalıkuşu, tarihi kültürel mirasların varlığı olmak üzere, ülke genelindeki pek çok kültürel mirası gözeterek ilke kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı. Toker’e açıklamalarda bulunan Çalıkuşu, “Başbakanlık davaya müdahil olurken, o tarihin Başbakanlık Hizmet Binası olarak bize yutturulan şimdinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olan Atatürk Orman Çiftliği sınırlarındaki 63886 ada ve 5.5 nolu parsellerdeki yapı ile 271 sayılı ilke kararının doğrudan ilgili olduğunu bildirdi. Müdahale dilekçesine iki ek belge de koydu. Bu belgelerden bir olan 271 sayılı ilke kararının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için ruhsata dayanak belge yapıldığı anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.
“SİT ALANLARININ DOĞAL YAPISIYLA KORUNMA İLKESİNE AYKIRI”

Davanın görüldüğü Danıştay 14. Daire’si, tarihi sit alanına kamu kuruluşu binası yapılmasıyla ilgili kararın iptali istemini reddetmişti. Av. Çalıkuşu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na giderek kararın bozulmasını istedi. Bozulan karara bakan Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu, tarihi sit alanlarıyla ilgili ilke kararına “kamu hizmet yapıları” ibaresinin eklenmesini hukuka aykırı buldu. Kurul, dava konusu düzenlemenin tarihi SİT alanlarının, doğal yapısıyla birlikte korunması ilkesine aykırı olduğunu bildirdi. Böylece Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 14. Daire’nin 2016’daki kararını bozmuş oldu. Tarihi SİT alanına kamu hizmet binası yapılmasını öngören 271 sayılı ilke kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından ikinci kez (2019/117 nolu kararı) hukuka aykırı bulundu.

 

Haber’de Çiğdem Toker’in yazısından faydalanılmıştır.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here