Ana sayfa Yazarlar Çuha çiçeğinin faydaları nelerdir?

Çuha çiçeğinin faydaları nelerdir?

618
0

Çuha çiçeği faydaları son yıllarda televizyonlarda çok fazla dile gelmiş ve birçok kişi tarafından yeni, yeni farkına varılmıştır. Çuha çiçeği faydaları arasında metabolizma güçlendirici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi en çok tercih sebebidir. Vücuttaki mikropların atılmasına ve toksinlerin giderilmesinde etken olan çuha çiçeği faydalarından yararlanmak için kurutulup bitki çayı olarak kullanılabilir.

MS Hastalığı İçin Çuha Çiçeği: MS hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır ve sadece çuha çiçeği ile tedavi uygulanamaz. Oldukça zor bir tedavisi bulunan MS hastalığında çuha çiçeği kas sağlığının dengede kalmasına yardımcı olarak hastalığın ilerlememesinde rol oynar. Ülkemizde de tedavisi oldukça pahalı olan MS rahatsızları için doktora danışarak bu bitkiden de fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesinde Faydalıdır: Çuha çiçeğinde yer alan güçlü vitamin ve mineraller kış hastalıklarından grip ve nezle gibi bağışıklığın güçsüz kaldığı hastalıklara yakalanma oranını azaltır.

Şeker Rahatsızlıkları İçin: Araştırmalar sonucunda kesin bir bilgi olmasa da çuha çiçeği şeker rahatsızlığına yakalanma riskini azaltıyor.

Regl Dönemlerinde Düzeni Sağlar: Regl dönemleri bazı bayanlar için oldukça sıkıntılı bir dönemdir. Bu dönemde yaşanılan sancı ve karın kramplarının azalmasında yardımcı olan çuha çiçeği baş ağrıları ve mide ağrılarını da gidererek düzensiz regl döneminin iyileşmesine yardımcıdır.

Çuha Çiçeği Tırnak Sorunları: Tırnaklarda yer alan problemlerin giderilmesinde etken olan çuha çiçeği içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tırnak hastalıkları için tavsiye edilir.

Menopoz Semptomlarını Azaltır: Çuha çiçeği bitkisinden bu dönemde çay yaparak içtiğinde oluşan ateş basmaları ve iç sıkıntıları giderilebilir. Sıkıntılı bir süreç olan menopoz çuha çiçeği sayesinde daha sakin ve rahat atlatılabilir.

Sivilceleri Azaltır: Çuha çiçeği suyu tonik olarak kullanıldığında sivilceler ve aknelerin giderilmesini sağlar. Bitki çayı olarak da içebileceğiniz çuha çiçeği ile birlikte çinko minerali alınabilirse daha çok etki sağlanabilir.

ÇUHA ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI

Çuha çiçeği sağlık açısından faydaları ise şu şekildedir;

 • İştahın artması içi kullanılabilen çuha çiçeği kilo almak isteyen kişiler içinde önerilebilir.
 • Balgamı söktürerek solunumun daha rahat olmasına yardımcıdır.
 • İdrar söktüren çuha çiçeği böbrekleri çalıştırır.
 • Zindelik veren çuha çiçeği halsizliğin giderilmesinde destek verir.
 • Çuha çiçeği içtiğinde genel bir ferahlık hissedersiniz.
 • Eklem ve kas ağrılarını azaltan çuha çiçeği kireçlenme rahatsızlıkları bulunanlar için tavsiye edilir.
 • Stresli zamanlarda çuha çiçeği bitkisi kullanılarak daha sakin bir dönem geçirebilirsiniz.
 • Ara sıra başınız ağrıyorsa çuha çiçeği iyi gelecektir.
 • Strese iyi gelen bitki uykuya geçişi de kolaylaştırır.

Çuha çiçeğinin köklerinden de faydalanabilirsiniz. Bitkinin köklerini alıp haşlayın ve bu şekilde tüketin. Bitki kökleri böbrek taşının düşürülmesinde ve idrarın sökülmesinde yardımcıdır.  Çuha çiçeği bitkisinin hem yaprakları hem de kökleri kurutulup bitki çayı demler gibi demlenip kullanılabilir. Kurutulmuş çuha çiçeği yaprakları salatalara eklenip tüketilebilir. Hem sakinleşmenize yardımcı olacak bu bitki hem de uyku döngünüzün düzene girmesine yardımcıdır.

ÇUHA ÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Su ( 1 su bardağı )

Çuha çiçeği ( kurutulmuş olarak yarım çay kaşığı )

TARİFİ: Suyu cezveye koyun ve kaynayınca altını kısıp çuha çiçeğini kaynamış suya ekleyip 5 dakika daha kaynatın ve 2 dakika demlendirip süzdürün. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa her gün bitki çayından içebilirsiniz.

ÇUHA ÇİÇEĞİNİN ZARARLARI

 • Ciddi bir rahatsızlığınız ve düzenli ilaç kullanımınız var ise çuha çiçeği bitkisini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Hormon tedavisi gören kişiler için çuha çiçeği bitkisinin kendisi, yaprakları ve kökleri zararlıdır.
 • Yeni anne olduysanız ya da anne adayıysanız çuha çiçeği bitkisi zararlı olabilir.

Kaynak : www.neiseyariyor.com
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here