Ana sayfa İnsiyatif Bilirkişi heyeti Murat Dağı’nda

Bilirkişi heyeti Murat Dağı’nda

252
0

Kütahya ve Uşak illerinin en yüksek dağı ve doğal sınırını oluşturan Murat Dağı’nda altın ve gümüş madeni açılması için verilen ÇED olumlu raporuna karşı açılan davanın iptali için bilirkişi heyeti bölgede keşif gerçekleştirdi. Heyeti davanın avukatları ve Karaağaç köylüleri karşıladı.

Keşif öncesi Murat Dağı’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca, Sevda Erdan Kılıç, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hüseyin Yıldız, Burak Erbay, Suat Özcan, Nurhayat Altaca, Sibel Özdemir, Jale Nur Süllü, Özkan Yalım, Ali Fazıl Kasap, Utku Çakırözer ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Murat Dağı Yok Olmasın Platformu, Avgan-Banaz Çayı Yaşatma Derneği, ÇEDAY, Eskişehir Çevre Derneği, STK’lar, siyasi parti temsilcileri, baroların temsilcileri ve yöre halkı katıldı.

“BU DAVANIN ASIL SAHİPLERİ SİZLERSİNİZ”

Kütahya Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Ali İhsan Bakır, Kütahya, Uşak, Eskişehir ve İzmir Baroları adına ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Bugün tepki göstermeleri gereken gün olduğunu vurgulayan Bakır, “Murat Dağı için vermiş olduğumuz mücadelenin kritik günü. Kütahya Barosu, Eskişehir Barosu, Uşak Barosu ve İzmir Barosu. Biz resmi kurumlar olarak bu davaya sahip çıktık. Ancak bu davanın asıl sahipleri sizlersiniz. Siz bu davaya sahip çıktıkça çok büyük tepki göstermemiz gerekiyor. Köy muhtarı köyün bekçisidir. Köy kanununa göre köyün haklarını savunur. Bizim bugünkü mücadelemiz hava, toprak, su ve insanın sağlığıdır. Milletvekilleri yanımızda onlar bu işin yükünü çekecekler” dedi.
“MURAT DAĞI YOK OLACAK”

Asıl mücadelenin bundan sonra başladığını belirten Bakır, “Burada henüz tesisler kurulmadı, ağaç kıyımı yapılmadı. Sizler mücadelenizi devam ettirirseniz yürütmenin durdurma kararı çıkacaktır. Siyanür havuzları Karaağaç köyüne 750 metre, eleme-kırma tesisleri ise 350 metre uzaklıkta. Murat Dağı gördüğünüz gibi bir tabiat harikası. Maden şirketleri devlet şirketlerinden 800 milyon TL civarında teşvik primi aldı. Kurulan havuzlarla Murat Dağı yok olacak. Gelinin noktada biz gerekli itirazlarımızı yaptık. Maalesef bir belediye bu süreçte açıklama yaparak altın-çözelti havuzlarının hiçbir zararı yoktur dedi. Deprem bölgesinde altın-çözelti havuzlarının çökeceği çok kuvvetle ihtimal. Mücadele çevre örgütleriyle beraber olacak. Murat Dağı Gediz, Büyük Menderes ve Sakarya Havzası’nı besliyor. Bu çalışmalardan sonra bu kaynakların tamamen kuruması demek. Devlet halkın yanında olmalıdır. Ancak son günlerde verilen teşviklerle devletimizin halkın yanında olmadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.
KANSER VURGUSU

“Maden demek on binlerce ağacın kesilmesi demek” diyen Gediz Nehri Havzası Fırdan Çevre Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Süleyman Özdemir, “Murat Dağı’nda maden açılması demek, önce suyun bitmesi ve sonrada yaşamın yok olması demek. Bununla da kalmayacak, dağı yok edip altını alıp gittikten sonra burada kalacak milyonlarca ton arsenikli, civalı çöp olmuş toprak, soframızdaki ekmeğe, domatese ve dalındaki meyveye kadar her şeye zehrini bırakacak. Biz çocuklarımızın 15’inde, 20’sinde kanserden ölmesini değil, vadesi gelene kadar yaşamasını istiyoruz. Aslolan yaşamak ve yaşatmaktır. Biz sonuna kadar dağımıza sahip çıkacağız” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından gelen bilirkişi heyeti avukatlarla beraber Murat Dağı’nda keşifte bulundu.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here