Ana sayfa Kültür Bayramiç Beyazı başkentte podyuma çıkıyor

Bayramiç Beyazı başkentte podyuma çıkıyor

361
0

Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en prestijli, en değerli ve en kapsamlı organizasyon olan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”, 19-20-21 Eylül 2019 tarihlerinde, Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’da düzenlenecek.

Zirve’nin bu yılki teması “Anadolu’dan Dünyaya” olarak belirlendi. Zirve’nin temel amacı; Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak.

Özellikle Bayramiç Beyazı gibi sadece Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen tarım kalemlerini Türkiye ve dünya piyasasına taşıma amacı olan zirve 19-20-21 Eylül tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek.

ZİRVE’NİN HEDEFLERİ 

Coğrafi işaretlerin ekonomik, sosyal ve kültürel getirileri konusunda farkındalık yaratmak dünya ile uyum için bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak. Üreticiler/satıcılar ile yerel, ulusal ve uluslararası alıcıları bir araya getirerek ülkemizin coğrafi işaretlerinin uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak ve yerel ürünlerin ticarileştirilmesine yönelik işbirliği platformları oluşturmak.

GELECEK ORGANİZASYONLAR İÇİN ALTYAPI

Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi, sadece bir “Konferans Programı” veya bir “Fuar” değil. Zirve’nin, Türkiye’de tarım veya el sanatları ürünlerine yönelik gerçekleştirilen organizasyonlardan en önemli farkı bir yandan coğrafi işaretlerin tanıtımı ve ticarileşmesine zemin hazırlarken, diğer taraftan coğrafi işaretler alanında önemli bir öğrenme platformu olması.

Benzer organizasyonlardan farklı olarak Konferans Programı, Eğitim Kampları, Coğrafi İşaretler Fuarı, B2B toplantıları (ikili iş görüşmeleri) ve daha birçok etkinliği bir arada bünyesinde barındıran zirve, katılımcılara coğrafi işaretler alanında daha fazla bilgi ve deneyim edinme, son gelişmeleri anlama, network ve ticari ilişkiler geliştirme gibi çok yönü avantajlar sağlamakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here