Ana sayfa Analiz Bakan Pakdemirli’ye THK’dan cevap, “Avrupa’nın en büyük yangın söndürme filosuna sahibiz”

Bakan Pakdemirli’ye THK’dan cevap, “Avrupa’nın en büyük yangın söndürme filosuna sahibiz”

649
0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı, “3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor. Çalıştırabilen varsa buyursun gelsin çalıştırsın” açıklamasına THK’dan cevap geldi. İnternet sitesinden paylaşımda bulunan THK, Avrupa’nın en büyük özel uçak yangın söndürme filosuna sahip olduklarını belirtti.

Yurt genelinde yaz başından beri devam eden yangınlar birçok soruyu beraberinde getirdi. Bu soruların başında yangın söndürmek için neden yangın söndürme uçağı kullanılmadığıydı.

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı basın açıklamasında “1 uçak kiralanacak fiyata 3 helikopter kiralanabiliyor” ve “Türk Hava Kurumu’na ait mevcut yangın söndürme uçaklarının, fiili su taşıma kapasitesi iddia edildiği gibi helikopterin 4-5 katı olmayıp, helikopterin 2 katı kadar bile değildir. Helikopterin hareket kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle, orman yangınları ile mücadelede eğimli ve kırık arazilerde daha etkili olduğu bilinmektedir” ifadelerini kullanmıştı.
THK YANGINA NEDEN MÜDAHALE ETMİYOR?

Ancak son yaşanan gelişmeler ışığında tartışma giderek şiddetlendi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, “THK uçakları yangına neden müdahale etmiyor?” sorusu soruldu. Soruyu cevaplayan Pakdemirli ise, Türk Hava Kurumu’nun 6 tane yangın söndürme uçağı olduğunu belirterek, “3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor. Çalıştırabilen varsa buyursun gelsin çalıştırsın” cevabı verdi.

Ancak THK resmi internet sitesinden şu paylaşımda bulundu:

Havadan Yangın Söndürme Faaliyetleri

Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK,  yurtiçi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir.

TC. Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak; 36 yıldır yaklaşık 26 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirmiş, başta Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir olmak üzere 2 bin’in üzerinde orman yangınına başarı ile müdahale etmiştir. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde sadece orman yangınlarına değil olası bir yangın felaketi durumunda oluşabilecek afetlere havadan başarı ile müdahale edebilecek kapasite ve tecrübeye sahiptir.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here