Ana sayfa Ekonomi Avrupa Birliği Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye kaç para gönderdi

Avrupa Birliği Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye kaç para gönderdi

375
0

Avrupa Komisyonu, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için bir fon oluşturacağını taahhüt etmişti.

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) ismiyle oluşturulan fon her biri 3 milyar Avro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar Avroluk bir bütçeye sahiptir. Fonun 2,6 milyar Avrosu şimdiye kadar gerçekleştirilen projeler karşılığında Türkiye’ye ödendi. 4,2 milyar avrosu da sözleşmeye bağlanmış ve yürümekte olan 95 proje ile birlikte 5,8 milyar Avroyu aşkın bir tutar da tahsis edilmiştir.

Para Türkiye’ye Nasıl Gönderiliyor?

Avrupa Birliği’nin taahhüt ettiği bu para Türkiye’ye direkt olarak değil proje karşılığında gönderilmektedir. Bu mali destek programı için kurulan özel bir komite bulunmaktadır. Komite belirli dönemlerde toplanıp projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirmekte, yeni projeleri incelemekte ve mevcut projeler hakkında denetlemeler yapmaktadır. Projeler onaylandıkça taahhüt edilen miktar ödenmektedir. Bu mali yardımlardan yaklaşık 1.7 milyon Suriyeli yararlanmaktadır.

Bu Para Nerelere Harcanıyor?

6 milyar Avronun 2,4 milyar Avrosu insani yardıma ayrılmıştır. AB’nin Türkiye’deki insani yardımları, en savunmasız mültecilerin sağlık, eğitim, koruma ve temel ihtiyaçların karşılanması konularında projeler yoluyla desteklenmeleri üzerinde odaklanmaktadır. AB tarafından finanse edilen projeler yaklaşık 1.7 milyon mülteciye temel geçim desteği sağlamakta, yarım milyondan fazla mülteci çocuğun eğitime erişimini mümkün kılmakta, okullar ve hastaneler inşa etmekte ve mültecilere sağlık ve koruma hizmetleri sunmaktadır. İnsani yardımın yanı sıra, FRİT kapsamındaki kalkınma projeleri eğitim, göç yönetimi, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik destek konularına odaklanmaktadır.

FRİT Kapsamında Gerçekleştirilen Projelere Örnekler:

Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı

PİKTES – Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi

SIHHAT – Göçmen Sağlığı Merkezleri Projesi

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP)

Eğitim Bursları

Geri Gönderme Merkezlerindeki Yabancıların İletişim İhtiyaçları

Okullar ve bu okullarda görev alan öğretmenler

KAYNAK: multeciler.org.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here