Ana sayfa Dünya Artan mülteci akını Almanya’yı endişelendirdi

Artan mülteci akını Almanya’yı endişelendirdi

153
0

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer, yaptığı açıklamada tüm mücadeleye rağmen Yunan adalarına yönelik mülteci geçişinin arttığını belirterek Türkiye’ye yeni bir maddi destek konusunda görüştüklerini belirtti.

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer, Yunan adalarında yükselen mülteci sayısına ilişkin Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un sorusuna verdiği cevapta, Avrupa Birliği (AB)-Türkiye mutabakatının geçerliliğini sürdürdüğünü hatırlattı. Türk tarafının yoğun çabalarına rağmen Yunan adalarına gelen düzensiz göçmenlerin sayısının arttığını kaydeden Mayer, “Alman hükümeti, Yunanistan’a ve Türkiye’ye olası ilave yardımları incelemektedir. Bu konu Avrupalı ortaklarımızla koordine edilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA’DAN TÜRKİYE’YE ZİYARET

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer 3-4 Ekim’de, Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ve AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos ile Türkiye ve Yunanistan’ı ziyaret edecek. Ziyarette, Seehofer’in Türk ve Yunan mevkidaşlarıyla göç politikasını görüşeceği, Türkiye’deki görüşmelerin ağırlıklı konusunun, AB-Türkiye mutabakatının uygulaması olacağı bildirilmişti.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here