Ana sayfa İnsiyatif Ağustos ayında 300 orman yangını yaşandı

Ağustos ayında 300 orman yangını yaşandı

241
0

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, ağustos ayında yurt genelinde 300 orman yangını yaşandı. Yangınların çoğunun tatil bölgelerinde çıkması ise şüphe uyandırdı.

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, ağustos ayında toplam 300 orman yangını yaşandı. Özellikle tatil beldelerinde yaşanan orman yangınları yerleşim yerleri, insan faktöründen ve teknik imkansızlıklardan dolayı zor söndürüldü. Ayrıca rüzgarın etkisi ile de kontrol altına alınması uzadı.

Verilere göre, Ağustos ayının son yangını Antalya’nın Alanya ilçesinde meydana geldi. Eylül ayının ilk yangını ise 1 Eylül sabah saatlerinde Bursa’nın Yıldırım ilçesi Hamamlıkızık Mahallesi’nde çıktı.

Yangınlara hem havadan hem karadan müdahale edildi ancak yine de yüzlerce hektarlık ormanlık alan yangınlarda kül oldu. Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri, sıcaklar ile birlikte vatandaşların orman yangınlarına karşı dikkatli olmalarını istedi. Yetkililer; piknik yapmak isteyen vatandaşların ormanlık alan yerine özel hazırlanmış mesire alanlarını tercih etmeleri gerektiğini bildirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here