Ana sayfa Dünya ABD felaketle karşı karşıya: Trump, Polonya ziyaretini iptal etti

ABD felaketle karşı karşıya: Trump, Polonya ziyaretini iptal etti

177
0

ABD tarihin en büyük felaketiyle karşı karşıya. Rüzgar hızı saatte 295 kilometreyi bulan Dorian kasırgası, şu ana kadar bölgeyi vuran en güçlü kasırga olarak kayıtlara geçti.

Kasırganın daha önce Florida eyaletini vurması bekleniyordu ancak yön değiştirerek kuzeye doğru yöneldiği ve gücünü de koruduğu açıklanmıştı. İlk önce Bahama Adalarına ulaşan kasırga, şiddetli yağış bırakarak ciddi tahribata yol açacağı tahmin ediliyor. Dorian’ın pazartesi akşamı Florida sahillerini etkilemeye başlayacağı ancak asıl olarak daha kuzeydeki Georgia ve Güney Carolina eyaletlerini vurmasının beklendiği kaydedildi.

TRUMP’A BRİFİNG

Diğer yandan planlanan Polonya ziyaretini kasırga nedeniyle iptal eden ABD Başkanı Donald Trump Washington’da kalarak, Dorian hakkında yetkililerden kapsamlı bir brifing aldı. Dorian kasırgası için, “Üzerimize neyin geldiğini bilmiyoruz ancak tüm tedbirlerimizi aldık, hazırlıklıyız” ifadesini kullanan Başkan Trump, Florida, Georgia ve Güney Carolina’da acil durum ilan edildiğini ve tüm yetkililerin görevlerinin başında olduğunu vurguladı.
YÜZLERCE UÇUŞ İPTAL OLDU
Ayrıca ülkede pazartesi günü yapılması planlanan 600’den fazla uçuşun, kasırga nedeniyle iptal edildiği belirtildi. ABD Medyasının servis ettiği haberlere göre, Orlando Uluslararası Havalimanı’nda en az 110 uçuş, Fort Lauderdale Uluslararası Havalimanı’nda 99 uçuş, Palm Beach Uluslararası Havalimanı’nda ise en az 52 uçuş süresiz olarak iptal edilmiş oldu. Öte yandan kasırganın vuracağı bölgelerde okulların da tatil edildiğini belirtti.

Yetkililer, Dorian’ın karaya ulaştıktan sonra yüklü miktarda yağış bırakarak ölümcül su baskınlarına yol açabileceğine de dikkati çekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here