Ana sayfa Dünya 3 yıl sonra gelen darbe itirafı

3 yıl sonra gelen darbe itirafı

157
0

Brezilya Eski Devlet Başkanı Michel Temer, yardımcılığını yaptığı eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in görevden alınmasının darbe olduğunu itiraf etti.

2016 yılında bütçe açığını gizlemek suçlamasıyla görevden alınan Rousseff’in yerine 28 ay boyunca Devlet Başkanı olarak görev yapan Temer, Brezilya basınına önemli açıklamalarda bulundu.


Temer, “Dilma Rousseff’in görevden alınması darbeydi. Hiçbir zaman darbeyi desteklemedim veya darbeye kalkışmadım” ifadesini kullandı. Temer, bir gazetenin eski Başkan Luiz Inácio Lula da Silva’nın zamanında kendisiyle yaptığı bir telefon görüşmesini tespit ettiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Başkan Lula görevden almayı önlemek için Brezilya Demokratik Hareket Partisi’ni getireceğini iddia etti ve ben de denedim. Ancak o anda halk hareketi o kadar yoğundu ki siyasi partilerin görevden alma fikrine aşağı yukarı bağlanmış olduklarını itiraf ediyorum. Ancak, eski Başkan Lula’nın yaptığı bu telefon görüşmesi tam ve kesin olarak benim darbenin taraftarı olmadığımı ortaya koyuyor.”

Temer’in açıklamaları sonrasında sosyal medya üzerinden açıklama yapan Brezilya Eski Devlet Başkanı Rousseff, “Hükümet darbesine maruz kaldığımı itiraf etti” yorumunu yaptı. Temer’in darbeye doğrudan katıldığını reddettiğini belirten Rousseff, “En yakın iki asistanı Moreira Franco ve Elisha Padilha’dan ise bahsetmedi.” değerlendirmesini yaptı.

Franco ve Padilha, Temer ile birlikte suç örgütü kurmak ve adaletin engellenmesi suçlarından dolayı federal mahkemede halen sanık olarak yargılanıyor. Bu iki isim ayrıca, Federal Savcılık Ofisi tarafından, kamu idare organlarını kullanarak çıkar sağlamak için Temsilciler Meclisi’ndeki bir yolsuzluk şebekesine katılmakla suçlanıyor.

Dilma Rousseff

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here