Ana sayfa Siyaset “20 yangın söndürme uçağı THK’nın hangarında yatıyor”

“20 yangın söndürme uçağı THK’nın hangarında yatıyor”

277
0

Yaz ayının başlangıcından bu güne kadar değişik noktalarında onlarca yangın haberiyle sarsıldı Türkiye. Yangınlarda sabotaj riski artarken, yüzlerce hektar alan kül oldu.

En son İzmir’de başlayan ve henüz söndürülemeyen orman yangınları şu ana kadar yüzlerce hektar alanı küle çevirdi. Kentin pek çok noktasından görülebilen yangın sebebiyle bölgedeki vatandaşlar yangına müdahale etmeye ve sırayla nöbet tutmaya başladılar. Konuyla ilgili konuşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Bu yangınlar bize bir kez daha hazırlıksız ve öngörüsüz olduğumuzu gösterdi. Böylesine önemli bir yangına, müdahale aşamasında problemler yaşanmıştır. Türk Hava Kurumu’nun 20 uçağı, Orman Genel Müdürlüğü beğenmediği için hangarlarda yatıyor. Daha önce bu uçaklar kullanılırken, bu sene başka bir firmadan 34 helikopter kiralandı. Şimdi soruyorum, niçin İzmir’deki yangınlarda uçak kiralanmamıştır? Yanacak yer kalmayınca mı kiralama işlemini gerçekleştireceksiniz?” dedi.
Bayır, “Bu yangınlar sıradan bir olay olmamakla birlikte, rüzgârın da etkisiyle birlikte ağır sonuçlara sebebiyet vermiştir. ‘Orman yangınlarıyla mücadelede dünyanın en iyi ülkesiyiz’ açıklamasını yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, durumun ciddiyetinin farkında değil herhalde. İzmir hala yanıyor. Niçin yangın söndürme uçaklarını kiralamıyorsunuz?” dedi.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here