Ana sayfa Gündem 111 astsubay için tutuklama kararı

111 astsubay için tutuklama kararı

136
0

FETÖ’nün TSK yapılanmasına üye olmakla birlikte ‘abi’ diye bilinen örgütün üst yöneticileriyle ankesör ve sabit kontörlü hatlar kullandığı gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 138 astsubaydan 111’i tutuklandı. 27 astsubay ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan operasyon kapsamında kara, hava, deniz, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarında görevli 180 kişi gözaltına alındı. Bu kişilere FETÖ’cü örgüt yöneticileriyle bağlantıları soruldu. Deliller ışığında süren sorgu kapsamında 40 şüpheli etkin pişmanlıktan yasasından yararlanmak istediğini belirtti. Bu 40 şüpheli örgüt hakkında önemli bilgileri emniyet görevlileriyle paylaştı.

180 kişi arasında bulunan 2 kişi ise değişen delil durumu nedeniyle serbest bırakıldı. İtirafçılarla beraber 42 kişi serbest bırakılmış oldu. Öte yandan 138 şüpheli ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Nöbetçi hakimlik, aralarında darbe girişimi davasında “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Korgeneral Metin İyidil’in emir astsubayın da bulunduğu 111 şüphelinin atılı suçtan tutuklanmalarına hükmetti. Hakimlik, 27 şüphelinin ise mevcut delil durumu ve hakimlik önünde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması nedenleriyle adli kontrol uygulanmak şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here